PLASTMASA kosmētikā – vai tu zini, ko liec uz savas sejas?

Šī ir tēma, kas mani ir uzrunājusi un ļoti aizķērusi. Nav tā, ka es nezināju, ka kosmētikas produktos ir plastmasa. Visas taču zinām tos sejas skrubjus, kas satur mini plastmasas lodītes… BET par to, ka mazītiņas plastmasas daļiņas – mikroplastmasa – tiek liktas arī dažādos citos kosmētikas produktos, pat sejas krēmos, nemaz nerunājot par dekoratīvo kosmētiku un matu veidošanas līdzekļiem, es nebiju aizdomājusies… Un šī plastmasa jau nekur nepazūd. Tā nokļūst uz tavas ādas, iekļūst organismā, nokļūst vidē, ūdeņos, jūrās un okeānos. Tas ir reāls mūsu pašu un dabas piesārņojums, ko mēs provocējam, bieži pat nezinot.

Tas man lika “rakt dziļāk” un saprast – cik daudz kosmētikas produktu satur mikroplastmasu? Kā mums to zināt, atšķirt šos produktus? Un galvenais – KO šī mikroplastmasa mums var nodarīt, vai tā ir kaitīga arī mums (jo ir skaidrs, ka dabai tā IR kaitīga).

Ar šo rakstu es noteikti nepretendēju uz zinātniskas publikācijas statusu 🙂 Tāpat – negribu nevienu biedēt. Un – arī nesaku kategoriski, ka produkti ar mikroplastmasu ir miskastē izmetami. Šī raksta mērķis ir vairāk informēt, iespējams, likšu tev par kaut ko aizdomāties. Iespējams, uzzināsi ko jaunu un pārsteidzošu. Es, gatavojot šo rakstu, uzzinu daudz jauna pati un priecājos, ka varu dalīties ar Tevi 🙂

Lai noder!

KAS IR MIKROPLASTMASA?

Plastmasas mikrošķiedras jeb mikroplastmasa ir mazas plastmasas daļiņas, mazākas par 5mm, bieži mazākas pat par 1mm un ar aci neredzamas, kas tiek ar nodomu pievienotas kosmētikas produktiem. Visbiežāk – lai produkts iegūtu pīlinga funkcijas, taču ne vienmēr. Reizēm šīs ļoti mazās plastmasas daļiņas produktiem tiek pievienotas arī kā emulgators vai pat – lēta pildviela apjoma, konsistences iegūšanai. Man personīgi tas šķiet NENORMĀLI! Mūsdienās, kad mēs jau tā “peldamies” plastmasā, likt plastmasu sejas krēmā, lai tas būtu tieši tik biezs, cik ražotājs paredzējis… vienkārši traki.

Te attēls, kas parāda, cik mikroplastmasas ir dažādās kosmētikas tūbiņās, tieši pīlinga līdzekļos (avots: GreenpeaceUK)

AR KO MIKROPLASTMASA IR BĪSTAMA?

Pirmais un pats būtiskākais – tā piesārņo vidi. Jo nekāda veida plastmasa, arī mikroplastmasa, daba nepazūd. Noskalojot savu pīlingu vai sejas krēmu izlietnē, šīs mazās plastmasas daļiņas nonāk ūdeņos, jūrās un okeānos. Tās veido “plastmasas zupu” kurā peld jūras iemītnieki, kuri to dzer un ēd. Plastmasa nonāk zivīs, bet zivis – uz mūsu galda. Plastmasa nonāk arī mūsos.

Mikroplastmasas lielākais trakums ir tas, ka to ir praktiski neiespējami savākt. Ja plastmasas maisiņus no okeāna tīri teorētiski var izzvejot, tad mikroplastmasas zupu – nē. Tā nesadalās, tā nenoārdās dabā. Tā paliek un kļūst arvien biezāka. Ja šādi aizdomājas, kļūst tā apokaliptiski ap sirdi…

VAI MIKROPLASTMASA KAITĒ MŪSU VESELĪBAI?

Te vienas konkrētas atbildes nav. Ir daudz dažādu pētījumu ar dažādiem rezultātiem. Arī tādiem, kas rāda, ka mikroplastmasa var kaitēt mūsu orgānu darbībai un izraisīt dažādas problēmas. Visvairāk risku saistīts ar to, ka plastmasas izstrādājumi, tajā skaitā mikroplastmasa, satur dažādas ķīmiskas piedevas. Un tās savukārt var būt saistītas ar nopietnām veselības problēmām – hormonālās darbības problēmām, neauglības jautājumiem, audzējiem, neiroloģiskām saslimšanām u.tml.

Viena no tādām dzirdētākajām un nevēlamajām šīm ķīmiskajām piedevām ir ftalāti. Tie ir bezkrāsaini šķidrumi, bez smaržas, galvenokārt tiek izmantoti PVC un citu plastmasas savienojumu mīkstināšanai. Aptuveni desmitā daļa ftalātu tiek izmantoti personīgās higiēnas produktos, lai nodrošinātu to elastību, radītu eļļaini mitrinošo kārtiņu un palīdzētu šķīdināt un sasaistīt citas kosmētikas sastāvdaļas. Ftalātus vaino neauglības problēmās, grūtniecības problēmās, pie aknu bojājumiem, alerģijām u.tml.

Vēl – mikroplastmasa, kas nonāk dabā, piesaista mikroorganismus, piemēram, kaitīgās baktērijas (patogēnus). ja mikroplastmasa, kas satur šādus patogēnus, nonāk mūsu organismā (piemēram, mēs to apēdam), tā var palielināt dažādu infekciju risku.

Ar vienu vārdu sakot – mikroplastmasu kosmētikā nevajadzētu uztvert nenopietni, iespējams, tik tiešām ir vērts pārskatīt savu kosmētikas plauktu, vismaz tos produktus, ko lieto ik dienu!

KĀ MIKROPLASTMASA NONĀK MŪSU ORGANISMĀ?

Ir skaidri zināms, ka mikroplastmasa no kosmētikas nonāk mūsu ķermenī. Piemēram, ar lūpu krāsu, ko mēs apēdam (lūpu krāsa, starp citu, ir viens no top dekoratīvās kosmētikas produktiem, kuros tiek izmantota mikroplastmasa). Tāpat, ir pētījumi, kas rāda, uzklājot sejas krēmu ar mikroplastmasu, katrā lietošanas reizē tu uz savas ādas uzklāj ap 90 000 mazu plastmasas daļiņu! Un ir naivi cerēt, ka vakarā seju mazgājot, tu tās nomazgāsi nost. Daļa jau sen ir sasēdušās tavās porās, nonākušas ādā. Nez vai tās ādas kvalitāti uzlabo 🙂

Daudzi no mikroplastmasas veidiem kosmētikā tiek uzskatīti par nevēlamiem, bet vēl vairāk citu – vēl nav līdz galam izpētīti. Kopumā kosmētikā tiek izdalīti pat 500(!) mikroplastmasas veidu! Pilnu to sarakstu un plašāk par tiem uzzini TE!

KĀ SAPRAST – VAI MANĀ KOSMĒTIKAS PRODUKTĀ IR MIKROPLASTMASA?

Pētījumi rāda, ka visvairāk mikroplastmasas ir dekoratīvajā kosmētikā, nagu lakās un matu veidošanas līdzekļos. Taču – tā ir bieži sastopama arī kopjošajā kosmētikā – kā attīrošajos līdzekļos (sevišķi skrubjos un pīlingos), tā arī sejas un acu krēmos, ķermeņa krēmos, saules krēmos u.tml. Principā – tā var tikt pievienota jebkuram kosmētikas produktam.

Un tagad par galveno – kā es varu zināt, vai manā kosmētikas produktā ir mikroplastmasa? Skaidrs, ka lielākā daļa no mums nav tādi ķīmijas ekspertti, lai pēc produkta sastāvdaļu uzskaitījuma tiktu gudri par mikroplastmasas klātbūtni. Tādēļ ļoti laba lieta ir BEAT THE MICROBEAD aplikācija, kas ir bezmaksas, bet ļauj ātri un vienkārši noskenēt sava interesējošā produkta sastāvu un uzzināt – vai un cik daudz mikroplastmasas vai citas nevēlamas sastāvdaļas ir šajā produktā?

Es to esmu ielādējusi un likusi lietā. Saku uzreiz – pārsteigumi ir lieli un ne tie patīkamākie 🙂 Mikroplastmasa ir pat tādu zīmolu produktos par kuriem līdz šim šaubījusies nebiju….

NOSLĒGUMĀ

Kā jau teicu – mans mērķis nebija biedēt 🙂 Taču man pašai šī šķiet vērā ņemama tēma, kas liek aizdomāties… Gan par mūsu ikdienu un kosmētiku tajā, gan par vidi kopumā un galvenais – nākotni. Es nesaku, ka tagad jāskenē visi kosmētikas produkti pēc kārtas. Es nesaku, ka miskastē ir jāizmet viss, kas ir tavā kosmētikas plauktā. Taču tad, kad domāsi par kādu jaunu produktu vai nespēsi izvēlēties starp diviem līdzvērtīgiem, atceries par šīm “slēptajām” kosmētikas sastāvdaļām. Varbūt tā izvēle kļūs vieglāka 🙂

Esam veseli!


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s